araç takip cihazı nasıl çalışır?

Araç Takip Cihazı Nasıl Çalışır?

Araç takip cihazı çalışma sistemini blog yazımız sayesinde en ince detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

16 Ağustos 2021

Araç takip cihazı, araçlarınızı adından da anlaşılacağı üzere takip ve kontrol etmenize yarayan özel sistemlerdir. Şirketinizde verimliliği arttırmanızı sağlayan bu sistemler, yöneticiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve araç takip sistemlerinin de gelişmesiyle birlikte bu sistemler oldukça popüler hale geldi. Peki araç takip sistemleri nasıl çalışır bunu biliyor musunuz? Eğer bu sorunun cevabını ve araç takip cihazının faydalarını merak ediyorsanız bu blog yazısı tam size göre. İsterseniz gelin bu sistemi detaylıca açıklayarak yazımıza devam edelim.

Araç Takip Cihazı Özellikleri

1.    Anlık Takip

Araç takip cihazı, firmaların sahip olduğu filoları eş zamanlı olarak takip edebilmelerini sağlıyor. Takip cihazının bağlı olduğu devreler; aracın çalışıp çalışmadığını, benzin miktarını ve motorun durumunu anlık olarak sistemde gösterebiliyorlar. Bunun yanında, cihazın içindeki GPS sayesinde aracın konumu da sistemde isabetli bir şekilde yer alıyor.

2.    Uzaktan Müdahale

Araç takip sistemlerinin gelişmesiyle, devrim niteliği taşıyan özelliklerin de bu tür yazılımlara eklendiğini söyleyebiliriz. Buna verebileceğimiz en büyük örnek ise uzaktan kontak kapatabilme özelliği oluyor. Araç takip cihazının kontak kablolarına bağlanması, sizlerin kontrol merkezinden tek tuşla aracı durdurabilmenize olanak tanıyor.

3.    Koordinasyon ve Planlama

Anlık müdahalelerin ve bilgilendirmelerin dışında araç takip yazılımlarının büyük bir planlama kolaylığı ve iş verimliliği sağladığını söylemek mümkün. Özellikle geniş filoları olan firmalar araçlarını koordine etmekte ve araçlara rota çizmekte sıkıntı yaşıyorlar. Gelişmiş araç takip cihazı ve yazılımı sayesinde her araca ayrı rota çizmek ve bu rotaları gerçek zamanlı olarak takip edebilmek oldukça kolaylaşıyor.

4.    Raporlama

Araç takip sistemleri, geçmişe yönelik araştırmalarda ve performans değerlendirmelerinde de yöneticilere büyük kolaylıklar sunuyor. Takip yazılımları periyodik olarak, tüm araçlara ait bilgilerin ve aksiyonların yer aldığı raporlar oluşturuyorlar. Takip sistemine sahip olduğunuzda, bu raporları istediğiniz zaman inceleyebiliyor, performansınızı kontrol ederek kar marjınızı garanti altına alabiliyorsunuz. Üstelik, araçların periyodik bakımlarının kayıt altına alındığı bölümler de bu sistemin diğer avantajlarından bir tanesi.

Sizler de BiTakip araç takip sistemleri sayesinde kullanışlı ve avantajlı bir araç takip cihazı edinebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sitemize girerek bizlere ulaşmak ve bilgi almak. BiTakip’in daima sizin ve firmanızın yanında olacağından emin olabilirsiniz!